Prázdný

Celkem: 0,00 Kč

Jak si vybrat disk

Základním vybavením každého správného discgolfisty je alespoň jeden discgolfový disk. Disky se dělí podle různých kritérií. Například podle vzdálenosti na kterou se používají, nebo podle váhy a hmoty ze které jsou vyrobeny. Na trhu existuje nepřeberné množství disků. Níže nabízíme návod jak se v té záplavě vyznat. Pokud si nebudete jistí výběrem, rádi Vám poradíme. Můžete nás kdykoli kontaktovat na ultimo.cz@gmail.com nebo na 732 161 358

Níže uvedené platí, pokud disk vypouštíme z ruky vodorovně, pravou rukou a backhandem. Let disku lze ovlivnit jeho náklonem při výhozu.

Obecná pravidla – lehčí disky jsou vhodnější pro začátečníky. Těžší zase pro silové či pokročilé hráče. Pro začátek stačí putter a middle. Další možností jsou sady pro začátečníky.

Základní rozdělení disků:

PUTTER - dohazovací disk - je určen na finální hod do koše, má vyšší profil, snadno se drží a kontroluje. Létá rovně i v malých rychlostech.

MIDDLE - disk určený na střední vzdálenosti. Používáme ho na přesnější hody od cca 30 do 80metrů. Má menší výchozí rychlost a o něco vyšší profil než driver

DRIVER - disk používaný na velké vzdálenosti s velkou výchozí rychlostí, zpravidla disk, kterým se háže první hod. Má velmi nízký profil, během letu má tendenci se stáčet, proto se hůře kontroluje směr letu.

Druhy disků dle letových vlastností:

Další dělení je podle letových vlastností. Let disku se dělí na dvě fáze: rychlou, kdy má disk po výhozu tendenci stáčet se zleva doprava (platí pro praváka házejícího backhandem, u forehandu je to naopak) a pomalou, kdy se disk stáčí zprava doleva. Rozeznáváme disky:
stabilní (stable) - Směr letu disku se příliš nemění. Pokud je disk vypuštěn rovně s dostatečnou rychlostí, letí přímo.
hypostabilní (understable) - Disk se stáčí vpravo během rychlé fáze letu, po zpomalení se srovná a v závěru se stočí vlevo.
hyperstabilní (overstable) - Disk se stáčí vlevo i během rychlé fáze letu.

Rozdělení dle letové stability:

Například letová stabilita u disků od firmy DISCRAFT se označuje jedním číslem, např 1,6. Toto číslo najdete přímo na disku a určuje dráhu letu. Dobrou pomůckou pro správný výběr disku je níže uvedený obrázek, nebo odkaz zde (http://www.discraft.com/downloads/flight_guide_2012.pdf)
Letová stabilita u disků od firmy INNOVA, DISCMANIA, LATITUDE 64 a dlaších výrobců, se označuje čtyřmi čísly.

Například: Speed: 6, Glide: 3, Turn: +1, Fade: 5

Speed (rychlost): schopnost disku prorážet vzduch/vítr. Čím vyšší číslo, tím je disk rychlejší. Disk letí dál s použitím menší síly. U pomalejšího disku je třeba vynaložit větší sílu, ale pravděpodobnost, že přeletí cíl se snižuje. Rychlost hodnotíme stupnicí 1 - 13.
Glide (klouzavost): určuje schopnost disku nést se/klouzat vzduchem. Vyšší klouzavost je výborná pro začátečníky a pro dosažení maximální vzdálenosti. Čím vyšší číslo, tím lepší klouzavost. Stupnice 1- 6
Turn (tendence zatočit v počáteční fázi letu): disk v první fázy po odhodu backhandem (platí pro praváky) má tendenci se díky rychlosti rotace stáčet více či méně doprava. Například disky s označením 0 mají menší tendenci stáčet se doprava než disky s označením -4. Disk s označením -2 až -5 je dobrý roler.
Fade (tendence zatočit v konečné fázi letu): každý disk v konečné fázy letu po odhodu backhandem (platí pro praváky) se stáčí doleva. Např. disk s hodnotou 0 letí rovně a na konci letu se stáčí doleva méně, než disk s hodnotou 5.

Podle materiálu:

Každá firma používá svoje označení materiálů, ze kterých disky vyrábí. Od těch nejlevnějších, které mají menší životnost, ale mají třeba výborný grip (dobře se drží) až po ty nejdražší, nesmrtelné. Každý z uvedených materiálů má svoje přednosti. Každý z nich je něčím zvláštní a jedinečný. Níže rozdělené podle výrobců disků a od nejlevnějších plastů.

INNOVA

DX Plastic: Základní a nejpopulárnější materiál. DX plast nabízí také největší výběr disků.
Pro plastic: Disky z tohoto materiálu mají skvělý grip i lepší klouzavost. Trvanlivější jsou více než disky z materiálu DX.
R-Pro plastic: měkčí materiál se skvělým gripem. Disky z materiálu R-Pro jsou skvělou volbou pro chladnější počasí. Další výhodou je minimální odraz a odskakování po přistání.
Champion plastic: Průhledný materiál se skvělou trvanlivostí. Vydrží roky.
Star plastic: Nejlepší kombinace trvanlivosti a gripu. Disky z tohoto plastu Vám vydrží velmi dlouho.
GStar plastic: Nová směs, která zvyšuje flexibilitu a má ještě větší přilnavost než Star plast. Ideální do chladného počasí.

DISCMANIA

D-line: Základní hmota. Skvělý grip i za mokra oceníte nejvíce do putteru.
P-line: Materiál podobný R-Pro od Innovy. Skvělý grip a glide.
C-line: Novinka letošního roku! Tvrdší plast s dobrým gripem a vyjímečnou trvanlivostí.
S-line: Skvělý grip a stále dobrá trvanlivost.
SG-line: Měkčí verze materiálu S-line. Jediný disk, který je vyráběn z tohoto materiálu je Mid-range MD1.

DISCRAFT

Pro-D: Vynikající přilnavost, skvělý grip. Vhodný pro začátečníky, ale používají ho i profíci.
Elite-X: Dobrá odolnost materiálu, výborná přilnavost a to i za mokra.
Elite-Z: Nejvyšší odolnost materiálu. Zářivé průsvitné barvy a 2-3x delší životnost.
ESP: Vyšší odolnost než u elite-X. Přilnavější než elite-Z. Vylepšený polymerní plast. Spuštěn v roce 2006
ESP FLX: Nejlepší hmota do každého počasí, zvláště za chladu a za mokra. Pružnější a přilnavější než ESP. Velmi trvanlivá hmota.
TITANIUM: Velmi trvanlivá hmota s výborným gripem. Jedinečný vzhled. Prémiový plast

PRODIGY

300: základní hmota ze speciální směsi materiálů. Dostatečně odolný plast s dobrým gripem. Opotřebuje se však rychleji než řada 400.
350: často využívaná hmota profesionály, vyvinutá po 16ti letech zkušeností. Unikátní přilnavost a příjemný pocit při držení.
350 RX: je výjimečný plast, který se výborně drží. Ideální hmota pro vysoce kvalitní lehké disky.
400: velmi odolný plast. Unikátní směs materiálů, díky které má výborný grip a dobrou přilnavost i za mokra. Skvěle se drží a vypadá dobře.
400 G: vyšší řada 400, extra odolný plast a to i díky přidané pryskyřici do směsi materiálů. Opět výborný grip i za mokra a super vzhled disku.
750 G: obdoba materiálů řady 400 s větším pocitem tvrdosti
Prodigy AIR - odlehčený odolný materiál, oblíbený a častý ve vahách od 148 do 162 gramů