Co je freestyle frisbee?
Freestyle frisbee je vizuálně nejatraktivnějším sportem s létajícím talířem. Jedná se o předvádění nejrůznějších akrobatických a technických triků s frisbee, při kterém je využívána především rotace disku a všechny jeho možnosti létat vzduchem.
Celá hra vychází ze základního triku zvaného Nail delay, což je prosté držení vodorovně rotujícího talíře na prstu, respektive na jeho nehtu. Jakmile se člověk naučí točící se frisbee na prstu udržet, může se začít učit další triky. Roztočený disk je možné podhazovat pod nohama, přeskakovat, vytahovat za zády, nechat jej různě rollovat po těle, ale třeba do něj i kopat atd. Možnosti jsou neomezené, záleží pouze na hráčově kreativitě a fantazii, právě proto je to "freestyle". Cílem hry je spojovat jednotlivé prvky do různých kombinací a ty pak zakončovat efektivními trikovými chyty, ideálně po interakci s dalšími hráči.
Turnaje ve freestyle frisbee
Co se týče turnajů ve freestyle frisbee, obvykle se soutěží ve dvojicích a trojicích. Dvojice se dále dělí na kategorii Open, Mixed a Women; trojice mají pouze kategorii Open. O výsledku rozhoduje porota, která hodnotí tři aspekty hry - obtížnost, provedení a umělecký dojem. Rozhodujícími faktory jsou kreativita, technická zručnost, fyzická náročnost i originalita.
Mimochodem, v Praze se každoročně koná největší halový turnaj ve freestyle frisbee na světě - FRISBEER CUP.
Jak se hodnotí soutěže?
Systém hodnocení ve freestyle frisbee je v mnoha směrech podobný například tomu z krasobruslení. Týmy předvádí připravenou sestavu triků za doprovodu zvolené hudby. Jedno soutěžní kolo dvojic trvá tři nebo čtyři minuty, trojice pak mají minut až pět. Každý hráč se snaží o co nejobtížnější triky, které jsou vhodně začleněné do hudby, celý tým spolu kooperuje a předvádí synchronizované sestavy vzájemně navazujících triků. Obvykle devítičlenný panel rozhodčích je rozdělen na tři části, jednotlivé trojice rozhodčích hodnotí obtížnost, provedení a umělecký dojem. Jelikož je freestyle, podobně jako ostatní frisbee sporty, založen na myšlence fair play, nejsou zde profesionální rozhodčí a hráči se hodnotí navzájem.
Vybavení na freestyle
V první řadě potřebujete samozřejmě disk na freestyle. Nejvhodnějším freestylovým talířem je Discraft SkyStyler, který váží 160 gramů a oproti rozšířenějším ultimate diskům má o něco hlubší okraj disku (rim), což umožňuje provádění širší škály triků. Pokud to s freestylem myslíte vážně, neobejdete se také bez umělých nehtů, které zajistí, že se vám disk bude točit o poznání déle, a vy tak můžete provádět delší kombinace triků. Ke stejnému účelu, tedy snížení tření rotujícího disku, slouží také silikonový sprej, kterým freestylisti mažou spodní stranu disku. Zjistěte více o potřebném vybavení na freestyle frisbee.
Více o tomto sportu se dozvíte na webu českého freestyle frisbee.